Życie to zbiór nawyków. Zamieniaj złe nawyki w dobre!

sila-nawyku-duzePo przesłuchaniu audiobooka pt.: „Siła nawyku” Chharles’a Duhigg’a. Dowiedziałem się dużo ciekawych rzeczy na temat działania ludzkiego mózgu. Nawyki mają potężną moc, a przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka! Nałogi są różne. Nałogowo palimy, bezustannie sprawdzamy wiadomości na Facebooku, chronicznie wybieramy nieodpowiednich partnerów, wydajemy pieniądze mimo chęci oszczędzania, zawsze ścielimy łóżka lub nie robimy tego nigdy, wiążemy buty zaczynając od lewego buta. Za całość tych nawyków odpowiadają komórki podstawowe (jądra podstawowe). Jest to ta część mózgu odpowiedzialna za prastare zachowania, nawyki jak choćby: oddychanie, trzymanie równowagi, reakcja na wystraszenie gdy ktoś lub coś na przestraszy. Mózg można porównać do cebuli. Najbardziej zewnętrzne warstwy to te, które odpowiadają za obecne (najnowsze) procesy myślowe. petla-nawykuTo co najbardziej stare i podstawowe znajduje się w komórkach podstawowych mózgu. Mózg człowieka działa na tej zasadzie, że uproszcza wszystko. Pojawia się pętla nawyku tzn. WSKAZÓWKA – ZWYCZAJ – NAGRODA. Przykład: kiedyś wyjeżdżając z garażu zastanawiałeś się jak duża odległość jest od ściany, sprawdzałeś czy nie ma za tobą przeszkód, poprawiałeś lusterko w samochodzie, regulowałeś fotel w samochodzie itd., teraz – dzisiaj prawdopodobnie wyjeżdżając do pracy wziąłeś kluczyk wyjechałeś z garażu i nie pamiętając drogi znalazłeś się w pracy… Nawyk wyjeżdżania z garażu znalazł się bowiem już w komórkach podstawowych i nawet po 2 miesiącach wakacji wyjeżdżanie z garażu nie stanowić będzie problemu. Nawyki mają zbawienne znaczenie, ale mają też zgubne dla ludzi. Wymienić warto palenie papierosów, wydawanie pieniędzy w centrach handlowych, picie alkoholu, obwinianie innych… Jest jednak NAJWAŻNIEJSZA cecha nawyków: MOŻNA JE W DOWOLNYM MOMENCIE I W DOWOLNY SPOSÓB ZMIENIAĆ! Wyobraź sobie sytuację, że palenie zastępujesz jedzeniem jabłka, picie alkoholu zastępujesz bieganiem lub ćwiczeniami na siłowni, a oglądanie bezsensownej, jałowej telewizji zastępujesz np. czytaniem książek na temat rozwoju osobistego, choć wiem, że dla niektórych może to się wydawać abstrakcyjne…
Odpowiednie pokierowanie wyrobieniem nowych lub zmianą dotychczasowych nawyków może diametralnie odmienić nasze życie, ale idąc dalej może mieć wpływ na funkcjonowanie społeczeństw, przedsiębiorstw, grup zawodowych, państw…

Liczne przykłady w książce pokazują np. :
Jak jeden człowiek od reklamy namówił Amerykanów do codziennego mycia zębów i dlaczego pasta Pepsodent stała się najpopularniejszą pastą do zębów na świecie?
Jak Lisa, przez wiele lat uzależniona od papierosów i alkoholu, otyła, zadłużona i niezdolna do utrzymania stałej pracy, zmieniła się w wolną od nałogów, zgrabną kobietę sukcesu?
Co sprawia, że Starbucks odnosi światowy sukces?
W jaki sposób Procter & Gamble przekonał klientów, że świeże powietrze wymaga odświeżaczy powietrza?
Dlaczego pływak, Michael Phelps, wygrał wyścig płynąc na oślep?

2014-01-17-14.00.53-612x612Liczne badania nad działaniem mechanizmu stojącego za nawykami (krócej mówiąc badaniem ludzkiego mózgu i części jego odpowiedzialnymi za nawyki) pomagają nie tylko zwykłym ludziom, ale przede wszystkim firmom w dotarciu do klienta, organizacji odpowiednich kampanii promocyjnych, reorganizacji przedsiębiorstw, usprawnieniu działania placówek zdrowia i wielu innych działaniach. Drobna zmiana, wprowadzona na stałe dzięki wykształceniu nowego nawyku, często prowadzi do lawinowych przekształceń i spektakularnych sukcesów. Mimo licznych nawiązań do biologi czasami aż powodującymi u mnie gęsią skórkę, książka to taki felieton naukowy wraz z odzwierciedleniem związku biologicznej budowy mózgu i naszych zachowań co było dla mnie bardzo zaskakujące i ciekawe.
„Każdy organ niećwiczony zanika” – warto więc ćwiczyć dobre nawyki i eliminować złe. Zamiast siedzenia na kanapie i oglądania telewizji, które stało się dla wielu ludzi obecnie zachowaniem automatycznym, może warto iść na spacer, przeczytać książkę – krótko mówiąc zmienić ZŁY NAWYK. Mózg i kształtowanie nawyków to potężna władza jaką otrzymaliśmy, warto z niej korzystać i zmienić swoje złe nawyki, zmienić swoje życie na lepsze!