Wspólne przejazdy redukcją kosztów podróży

blablacar-wpisJednym z założeń bloga www.niekiepsko.pl było i jest i będzie udostępnianie czytelnikom interesujących, ale sprawdzonych przeze mnie rozwiązań i przedstawianie „niekiepskich” nowinek i informacji, które usprawniają i urozmaicają naszą codzienną egzystencję. W tym wpisie chciałem podzielić się z Wami bardzo kreatywnym sposobem na ograniczenie wydatków związanych z podróżą własnym samochodem. Od pewnego czasu, a w zasadzie od momentu zauważenia reklamy na bilbordzie, nowego portalu o nazwie BlaBlaCar jestem jego fanem i aktywnym użytkownikiem. Już wyjaśniam o co tutaj chodzi? Powiedziałbym w skrócie: chodzi o nowe znajomości, rozmowę i samochód jak sama nazwa wskazuje, a tak poważnie to chodzi o wspólną korzyść kierowców takich jak ja i pasażerów, którzy mogą i chcą ze mną podróżować. Ile to razy jadąc tylko we dwójkę na ponad 300 kilometrowej trasie po naszym pięknym kraju, zastanawiałem się bez efektu, dlaczego na tylnych siedzeniach wożę tylko samo powietrze, a koszt jazdy i zużycia mojego samochodu są takie sam, jakby siedziały tam dwie lub trzy osoby… W końcu na jednym z ogłoszeń pojawiła się nazwa nowego portalu umożliwiającego kierowcom i pasażerom interakcję najpierw internetową, telefoniczną, a później personalną podczas podróży. Zasadę działania portalu można najlepiej opisać na przykładzie, w kilku krokach.

1) Rejestracja/aktywacja na portalu BlaBlaCar z podaniem autentycznych danych kierowcy i samochodu bądź pasażera (w zależności jaka rola nas interesuje)

2) Zaoferowanie/wyszukanie przejazdu z określeniem ceny, godziny, daty oraz dodatkowych preferencji jak choćby poziom „gadatliwości” podczas podróży,

3) Ustalenie miejsca startu podróży, a na koniec uregulowanie należności wg. określonych zasad z punktu wcześniejszego.

Proste? Powiedziałbym bardzo, bo rzeczy proste są najlepsze. Co daje nam taka wspólna podróż? Oczywiście redukcja kosztów przejazdu dla kierowcy, a dla podróżującego komfortowy przejazd w bardzo dobrej cenie, bowiem ceny są konkurencyjne w porównaniu z innymi środkami transportu. Oczywiście ryzyko podróży w ciasnym samochodzie istnieje, jednak kierowcy deklarują jakie auto posiadają stąd też cena może się różnić w zależności od komfortu przejazdu co jest moim zdaniem oczywiste. Poza korzyściami wynikającymi w rozbicia kosztów paliwa na większą  liczbę osób dochodzi jeszcze nawiązywanie nowych znajomości i nie takich wirtualnych jak na Facebooku, ale takich ludzkich, rzeczywistych żeby nie powiedzieć namacalnych. Moja awersja do Facebooka została już wyrażona we wcześniejszym artykule: „Facebookowy ekshibicjonizm – wirtualizacją życia” , tutaj mamy coś realnego i znacznie korzystniejszego niż klepanie tekstu w komentarzach na ścianach na facebooku bądź klikanie „lubię to!”, dlatego upatrywałbym w portalu BlaBlaCar także dość dużej roli społecznej jaką odgrywa. Podsumowując ciekawy portal dający korzyści i dla kierowców i dla pasażerów, którymi niejednokrotnie są kreatywni studenci, którzy szukają tańszej opcji transportu w godzinach, które nie zawsze są oferowane przez koleje państwowe bądź autobusy publiczne. Poniżej odnośniki do dwóch działających w Polsce portali „car poolingowych”. Subiektywnie wydaje mi się, że warto z nich korzystać, bo płynące z tego korzyści są bardzo pozytywne.

http://www.blablacar.pl/

http://www.carpooling.pl/