Tunezja, ruiny Kartaginy, Tunis… [sierpień 2014]

DSCN4536.JPG

Sprawy zawodowe sprawiły, że po raz drugi, w sierpniu 2014 roku dane mi było odwiedzić Tunezję, a dokładniej jej stolicę Tunis. Pierwsza moja podróż odbyła się w marcu 2010 roku kiedy to jeszcze „bardzo sprawnie” (przyp. nieudolnie i w sposób nieuczciwy), sprawował władzę tam Prezydent Ben Ali. Pamiętam wtedy wszechobecne plakaty z jego postacią i zapewnienia taksówkarzy i miejscowej ludności o tym, że to jest ich ukochany prezydent i przywódca niemal wybawca…

Cóż można powiedzieć teraz z perspektywy czasu? Życie szybko zweryfikowało jego niecne zamiary… w 2011 roku doszło to przewrotu i zamieszek w wyniku czego prezydent wraz z żoną uciekł samolotem zabierając swój majątek z Tunezji. Po zatrzymaniu, prezydent został skazany na dożywocie, a obecnie demokracja zaczyna wyglądać normalnie tzn. zaczyna raczkować w Tunezji – wolne wybory planowane są na październik 2014. Warto dodać także parę faktów z życia prezydenta. 7 listopada 1987 roku Zajn al-Abidin ibn Ali przejął władzę w państwie, uzyskując orzeczenie lekarskie o niezdolności prezydenta Burgiby do sprawowania urzęduPrezydent Zajn al-Abidin ibn Ali był pięciokrotnie wybierany na urząd prezydenta: 1989, 1994, 1999, 2004 (oficjalne poparcie 94,48%), 2009 (oficjalne poparcie 89,62%). Czy te wyniki wyborów nie wydają się Wam podejrzane? DSCN4521.JPGDla mnie bardzo, bo albo był naprawdę idealnym przywódcą albo zwyczajnie oszukiwał tunezyjską ludność.

O samym Tunisie nie można powiedzieć za wiele. Jest to jedno z brzydszych miast w Tunezji, rzekłbym typowa stolica podobnie jak w Polsce, czyli głównie siedziby ambasad, większych firm, biur i instytucji. Są oczywiście wyjątki jak np. bardzo ładnie wyglądające wybrzeże Sidi Bou Said (niebiesko-biała zabudowa wybrzeża), swoją drogą ostatnio podczas oglądania jednego z odcinków „Boso przez świat” W.Cejrowskiego dowiedziałem się dlaczego niebieski kolor jest tak często używany na Czarnym Lądzie. Wygląda to prosto, bo niebieskie = woda, a więc szkodniki i owady omijają niebieskie elementy zabudowy z daleka. 20140822_114533.jpgCo do koloru niebieskiego jeszcze jedna mała anegdotka (widoczna zresztą na zdjęciu obok), dużo samochodów z niebieskimi tablicami rejestracyjnymi porusza się po Tunezji, (przyp. tablice rejestracyjne w Tunezji mają kolor czarno biały) – właściciele samochodów z niebieskimi rejestracjami – to mieszkańcy, którzy opuścili pogrążoną w chaosie i anarchii Libię, szukając spokoju w Tunezji. Z innych zabytkowych miejsc w okolicy Tunisu, to na pewno znana większości z historii Kartagina (http://pl.wikipedia.org/wiki/Kartagina), a także Katedra Św. Ludwika. W samej Tunezji jest wiele innych miejsc, które przyciągają turystów, w których nie miałem okazji być takie jak: Hamammet, Sousse czy też Monastir. W całej Tunezji widać wpływ kultury francuskiej. Nie może być inaczej bowiem od 1956 roku Tunezja dopiero funkcjonuje jako niezależne państwo. Wizyta w Tunisie, w bardzo gorącym miesiącu jakim jest sierpień, nie była komfortowa, ale trwała tydzień więc udało się przetrwać nie mniej na zwiedzanie warto wybrać inny miesiąc gdy temperatury są niższe nić 35-40 stopni Celsjusza. Parę zdjęć z dwóch podróży do Tunisu:

Comments

Comments are closed