No EXCUSES – nie dla wymówek. Brian Tracy.

 

no-excuses

Poniższe ćwiczenia/pytania pochodzą z książki pt.: „No exuses”. Postanowiłem podzielić się nimi na moim blogu licząc, że być może zainspirują kogoś podobnie jak zainspirowały mnie do zmiany myślenia i podejścia do każdego dnia życia. Ćwiczenia zaczerpnięte zostały bezpośrednio z książki, bowiem podsumowują każdy z rozdziałów nakłaniając do refleksji i działania. NIE dla wymówek. Weź w rękę kartkę papieru i coś do pisania. Przeczytaj i odpowiedz, wykonaj na te proste zapytania.

autor: B. Tracy.

SAMODYSCYPLINA I SUKCES OSOBISTY

Jeśli twoje życie, kariera i praca byłyby idealne, jakby wyglądały? Którą jedną umiejętność mógłbyś/mogłabyś rozwinąć aby to osiągnąć?

Jeśli twoje życie rodzinne był
oby idealne, jakby wyglądało i która z umiejętności pomogłaby ci to urzeczywistnić?

Jeśli twoje zdrowie było idealne każdego dnia, jakie umiejętności sprawiłyby, że byłoby to możliwe?

Jeśli twoja sytuacja finansowa byłaby idealna dzisiaj, która jedna dyscyplina pomogłaby ci w tym najbardziej?

Dlaczego nie jesteś dzisiaj tak zadowolony jak chciałbyś być, która jedna umiejętność pomogłaby ci najbardziej w osiągnięciu wszystkich twoich celów?

Które umiejętności możesz rozwinąć tak aby pomogły ci zrealizować więcej twoich celów?

Jeśli mógłbyś użyć magicznej różdżki i być całkowicie zdyscyplinowany w jednej dziedzinie, która to dziedzina życia miałaby największy pozytywny wpływ na twoje życie?

SAMODYSCYPLINA I CHARAKTER
Na kartce papieru wypisz po kolei:

Nazwiska trzech osób (żyjących lub nie) które podziwiasz i opisz jedną z cech za którą ich szanujesz.

Odnajdź najważniejszą zaletę / cechę w twoim życiu do której dążysz i którą ćwiczysz najczęściej

Przypomnij sobie sytuacje w których czułeś się najbardziej pewny siebie, najlepszą osobą jaką mógłbyś być,

Znajdź sytuacje, które dają ci największe poczucie własnej wartości.

Jeśli byłbyś osobą idealną i szanowaną w każdej dziedzinie jak inaczej zachowywałbyś się od dzisiaj?

O jakiej jednej wartości chciałbyś żeby ludzie myśleli wypowiadając twoje nazwisko, i jak to urzeczywistnić?

W jakiej jednej dziedzinie powinieneś być bardziej szczery, ciężej ćwiczyć coraz bardziej i bardziej niż jest teraz.

SAMODYSCYPLINA I ODPOWIEDZIALNOŚĆ:

Zdecyduj się dziś na wzięcie 100-procentowej odpowiedzialności za to wszystko kim jesteś i kim będziesz. Nie narzekaj, nie wyjaśniaj.

Spójrz w przeszłość i wybierz osobę albo wydarzenie które ciągle sprawia, że czujesz się nieszczęśliwy dzisiaj. Zamiast rozsądzać negatywne emocje poszukaj powodów dlaczego ty jesteś częściowo odpowiedzialny za to co się stało.

Wybierz relację z przeszłości, która sprawia, że jesteś nieszczęśliwy, następnie podaj trzy powody dlaczego ty jesteś odpowiedzialny za to co się wydarzyło.

Wybierz jedną osobę z przeszłości na którą ciągle jesteś zły. Wybacz całkowicie tej osobie to co się stało. Uwolnij emocje.

Zaakceptuj swoją sytuację finansową i przestań obwiniać innych za problemy finansowe. Jakie kroki podejmiesz żeby rozwiązać tą sytuację?

Zaakceptuj całkowicie odpowiedzialność za sytuację w twojej rodzinie z każdą osobą, i natychmiast postaraj się poprawić relacje z każdym z członków rodziny.

>Weź całkowitą odpowiedzialność za swoje zdrowie. Przestań robić albo zacznij robić wszystko to co jest potrzebne dla osiągnięcia ogólnego zdrowia.

SAMODYSCYPLINA I CELE 

Włącz dzisiaj „mechanizm sukcesu” i odblokuj twój „mechanizm osiągania celów” poprzez zdecydowanie CZEGO CHCESZ NAPRAWDĘ W ŻYCIU.

Sporządź listę 10 celów które chcesz osiągnąć w dającej się przewidzieć przyszłości. Wypisz je w czasie teraźniejszym jeśli już je osiągnąłeś.

Wybierz jeden cel który może mieć największy pozytywny wpływ na twoje życie jeśli byś go osiągnął. Zapisz go na górze kartki na osobnej kartce.

>Zrób listę wszystkiego co może pomóc osiągnąć ci ten cel. Zorganizują tą listę wg. priorytetów – i natychmiast podejmij działanie nad nimi.

>Ćwicz burzę mózgu przez wypisanie 20 pomysłów które pomogą ci osiągnąć najważniejszy cel – następnie podejmij działanie nad jednym z tych pomysłów.

Rób każdego dnia coś co pomoże ci osiągnąć twój nadrzędny cel – dopóki go nie osiągniesz

Ciągle powtarzaj sobie „PORAŻKA NIE JEST OPCJĄ”

SAMODYSCYPLINA I OSOBISTA DOSKONAŁOŚĆ

Podejmij decyzję i zainwestuj w siebie, aby być lepszym. Twoja przyszłość zależy od tego.

Zidentyfikuj najważniejsze umiejętności jakie posiadasz które sprawiają, że osiągasz pozytywne rezultaty w pracy. Zrób plan, aby być lepszym w jednej z nich.

Jeśli miałbyś magiczną różdżkę, którą umiejętność byś wybrał jako możliwie najlepszą, która miałaby największy wpływ na twoją zdolność do zarabiania? Cokolwiek byś nie wybrał ustaw tą umiejętność jako cel, zrób plan i pracuj nad nią każdego dnia.

Ustaw najlepszą wydajność w pracy jako swój cel, a następnie pomyśl co zrobić każdego dnia aby znaleźć się w 20 procentach ludzi najlepszych w twojej branży.

Spójrz w przyszłość 3-5 lat i oceń nową wiedzę, umiejętności, które musisz posiadać, aby być liderem w twojej branży. Zacznij je zdobywać już od dziś.

Wybierz osobę z najwyższej półki w twojej branży, tą którą podziwiasz najbardziej, wykorzystaj jej postawę jako wzór dla twojego rozwoju,

>Postaraj się zobowiązać do długoterminowego uczenia się tak aby każdego dnia stawać się lepszym w jakiejś dziedzinie.